Apply and pay for a new membership here.

Available time slots

Monday 13 May
Loading available time slots

Offers (discount cards, etc.)

Valhall Padel 1000

Värdekort med 10% extra! Betala 1000 kr och få 1100 kr att spela för. Giltighetstid 365 dagar från inköpsdatum. Eventuellt kvarstående "restbelopp" som är för lågt för att boka för kan antingen "fyllas upp" med kompletterande inbetalning eller användas i shopen. Ingen återbetalning sker.

Valid until 18 September 2027 incl.
Log in
1,000 SEK
10-kort timmespass Golf Prime

Spela golf 10 timmar i golfsimulator. Boka hur många timmar per tillfälle du vill på VALFRI tid. Detta 10-kort kostar 2800 kr för de som har månadskort i padel samt juniormedlemmar och 3200 kr för övriga. Den som bokar tid med kortet måste vara med vid spelet.

Maximum duration of booking: 60 minutes

Valid until 18 September 2027 incl.
Log in
3,200 SEK
10-kort timmespass Golf Low

Spela golf 10 timmar i golfsimulator. Boka hur många timmar per tillfälle du vill på tider "utanför primetime". Utanför primetime är måndag-torsdag kl 05-16 och kl 22-23 samt fredagar kl 05-12. Detta 10-kort kostar 1800 kr för de som har månadskort i padel samt juniormedlemmar och 2200 kr för övriga. Den som bokar tid med kortet måste vara med vid spelet.

Maximum duration of booking: 60 minutes

Valid until 18 September 2027 incl.
Log in
2,200 SEK
MEGAGOLF vardag

Spela golf hur mycket du vill i golfsimulator på dagtid vardagar. Boka hur många timmar du vill måndag-torsdag kl 05-16 samt fredagar kl 05-12. Detta MEGAGOLF-kort kostar 2000 kr och gäller 30 dagar från inköpsdatum. Kortet är personligt och gäller enbart din tid i simulatorn. Givetvis får man inte boka upp simulator utan att vara närvarande. Missbruk beivras.

Maximum duration of booking: 120 minutes

Valid until 18 October 2026 incl.
Log in
2,000 SEK

Applications

  • Apply

    Valhall Padel - Golf Tour

    • Period: 28 September 2026 - 01 November 2026
    • Price: 1,500 SEK

    Valhall Padel Golf Tour startar vecka 41!

    Nu drar vi igång Valhall Padel Golf Tour! Du anmäler dig individuellt och spelar fem rundor med en runda/bana i veckan.

    Man spelar alltså förutbestämda banor (som alla har spelats antingen på PGA-touren eller DP world tour). Varje vecka gäller en ny bana och man spelar rundan när man vill under denna vecka och rapporterar in resultat. Helst spelar man tillsammans med andra spelare som är med på touren men man kan spela själv oxå. Mer info nedan.

    Efter avslutad omgång lägger vi ihop resultat (nettoscore) för att utse tourvinnare som erhåller fem timmars gratis golfspel på Valhall Padel.

    Herrar och damer spelar samma banor men från olika tee och vi spelar olika banor varje vecka (mailas ut innan start).

    Man spelar sin runda när man vill under pågående vecka. Man får 1 timme per spelare och runda. Helst spelar man med annan/andra spelare som är med i touren och är man t ex tre som spelare får man tre sammanhängande timmar att spela. Hinner man inte spela alla 18 hålen så stoppar man spelet när tiden är slut och resterande hål kommer beräknas resultat grundat på de hålen som är spelade. 

    Vi kör med manuell puttning.

    Resultat rapporteras genom att man tar en bild på scorekortet (klicka på ditt namn upp till höger) och mailar till info@engelholmspadel.se.

    Vi spelar enligt ditt Trackman-handikapp. Har man inget Trackman-handikapp får man 60% av sitt handikapp enligt Svensk golf.

    Priset är reducerat till 1200 kr (ordinarie pris 1750 kr) per omgång om du har månadskort i padel på Valhall Padel och annars 1500 kr (ordinarie pris 1750 kr) per omgång (för 5 rundor á 1 timme).

    Betalning sker på plats vid första matchen när vi vet hur många anmälda vi är och hur många matcher det blir i varje grupp.

    Omgång 1 spelas vecka 41, omgång 2 vecka 42 osv.

    Tabell kommer troligen finnas i BHS https://www.backhandsmash.nu eller annars i tabell som presenteras på vår hemsida (återkommer om detta)

    Mvh Valhall Padel


    Application deadline: 2026-09-25
  • Apply

    Valhall Padel - Golfserien Match Höst 2026 omgång 1

    • Period: 28 September 2026 - 01 November 2026

    Valhall Padel Golfserie startar vecka 40!

    Nu drar vi igång golfserien för matchspel igen! Du anmäler dig individuellt och spelar en match i veckan.
    Serierna för första omgången grundar sig på vilket handikapp du har i Svensk Golf och från omgång 2 och framåt efter resultaten från föregående omgång.

    Herrar och damer spelar tillsammans men från olika tee och vi spelar olika banor varje vecka (mailas ut innan start).

    Nytt är att vi spelar match under 90 minuter för att hinna med 18 hål. Vi kör med manuell puttning. Hinner man inte spela alla 18 hålen så stoppar man spelet när klockan på väggen är på exakt tidslag och tar resultatet som är då.

    Nytt oxå att vi spelar matcher enligt ditt Trackman-handikapp. Har man inget Trackman-handikapp får man 60% av sitt handikapp enligt Svensk golf.

    Vi siktar på att bli 3 serier med 6 spelare i varje så alltså 5 matcher per omgång med en match i veckan på måndag kvällar mellan 17.00-21.30. 

    Man har rätt att flytta en match per omgång och spelare och detta görs genom att först komma överens med sin motståndare och därefter maila önskemål till info@engelholmspadel.se och avvakta bekräftelse på att önskad tid är möjlig att få. Detta måste göras senast 4 dagar innan aktuell match.

    Priset är kraftigt reducerat med 700 kr (ordinarie pris 1300 kr) per omgång om du har månadskort i padel på Valhall Padel och annars 900 kr (ordinarie pris 1300 kr) per omgång (för 5 matcher, blir det färre matcher korrigeras priset). 

    Betalning sker på plats vid första matchen när vi vet hur många anmälda vi är och hur många matcher det blir i varje grupp.

    Division 1 spelar måndagar 20.00-21.30
    Division 2 spelar måndagar 18.30-20.00
    Division 3 spelar måndagar 17.00-18.30

    Schema, resultatrapportering och tabeller kommer finnas i BHS https://www.backhandsmash.nu

    Begränsat till 18 spelare så först till kvarn!

    Mvh Valhall Padel

    Application deadline: 2026-09-24

Activities

  • Vinnarbana Split Dam, nivå 5-7

    Level: 5 - 7
    Vinnarbana split dam för de lite mer avancerade spelarna som är vana att spela match! Nivå 5-7 på Matchiskalan är lämplig. Motsvarar ungefär division 1-2 i vår damstege (men inget krav på att du är med i stegen)
    Först till 4 game vinner matchen och då bryts alla matcher och man byter bana och partner. Pågår spel på annan bana när första matchen är klar fortsätter man spela den bollen och skulle det vara lika efter den spelar man en avgörande boll. Golden point gäller vid 40-40.

    Minst 4 anmälda för att aktiviteten ska bli av! OBS! Blir det inte jämna 4-bollar så stryks de "övertaliga" som sist anmälde sig automatiskt 2 timmar innan start så håll koll på detta.
    10:00 - 11:30
    2026-09-19
    0/12
    100 SEK
    Member’s price 80 SEK
    Book
    18:30 - 20:00
    2026-09-24
    0/12
    100 SEK
    Member’s price 80 SEK
    Book
    Show more occasions (totally 2)
  • Söndagspadel - Vinnarbana Split

    Level: 5 - 7
    1,5 timmes spel med vinnarbana split för den lite mer avancerade padelspelaren. Både killar och tjejer i nivå 5-7 enligt Matchi-skalan.

    Gratis för månadskortinnehavare! 85 kr för årsmedlem och 100 kr för icke medlemmar.
    Är ni intresserade av månadskort kostar det 599 kr per månad och skaffas i Matchi eller i receptionen på Valhall Padel.

    Vi kör "poängsamling" vilket innebär att de 8 som spelar på de två högsta banorna när klockan på väggen slår 20.00 får varsin poäng. Är det fler än 28 spelare får de tre hösta banorna poäng (12 spelare).
    De 8 främst placerade på plats varje söndag kommer att få starta på de två högsta banorna. "Färska poäng" räknas högre om det är lika.

    Blir det fullt öppnas en kölista och så fort det finns minst 4 spelare till så erbjuds dessa en plats så att vi blir fulla banor och så vidare uppåt med jämna 4-tal.
  • Seniorpadel +55

    Seniorpadel +55 vinnarbana split.
    För både damer och herrar.
    Vi spelar vinnarbana split under trevliga former. Efter avslutat spel sitter vi ner och snackar med kaffe och kaka.
    Gratis för månadskort, 60 kr för medlemmar och 80 kr per person för övriga.

    Blir det "fullt" öppnas en kölista som man ska anmäla sig till och så fort det finns minst 4 spelare i kö öppnas 4 nya platser som man erbjuds genom mail och då får man anmäla sig igen så att vi blir jämnt och så vidare uppåt med jämna 4-tal.
    09:30 - 11:00
    2026-09-21
    1/8
    80 SEK
    Member’s price 60 SEK
    Book
    09:30 - 11:00
    2026-09-24
    0/8
    80 SEK
    Member’s price 60 SEK
    Book
    Show more occasions (totally 2)
  • Gubbröran

    Välkomna på intensiv padel!
    Denna aktivitet är för gubbar som vill spela match med tempo! Kör hårt och glöm inte värma upp ordentligt!
    Vid vissa tillfällen då det inte blir jämnt "4-bollar" kör vi antingen Americano eller specialträning på sidobana parallellt.
    Gratis för månadskortinnehavare! 85 kr för årsmedlem och 100 kr för icke medlemmar.
    Blir aktiviteten full så ställ er i kön så försöker vi öppna upp fler platser!
    09:30 - 11:00
    2026-09-23
    2/16
    100 SEK
    Member’s price 80 SEK
    Book
    Show more occasions (totally 1)
  • Onsdagsliret - Vinnarbana Split

    Level: 5 - 7
    1,5 timmes spel med vinnarbana split för den lite mer avancerade padelspelaren. Både killar och tjejer i nivå 5-7 enligt Matchi-skalan.

    Gratis för månadskortinnehavare! 85 kr för årsmedlem och 100 kr för icke medlemmar.

    Minst 12 deltagare för att aktiviteten ska bli av. Blir det fullt öppnas en kölista och så fort det finns minst 4 spelare till så erbjuds dessa en plats så att vi blir fulla banor och så vidare uppåt med jämna 4-tal.
    18:30 - 20:00
    2026-09-23
    0/12
    100 SEK
    Book
    Show more occasions (totally 1)
  • Vinnarbana Split Ladies And Gentlemen, nivå 3-6

    Level: 3 - 6
    Vinnarbana split för både flickor och pojkar, killar & tjejer, damer och herrar och alla andra!
    För er som inte anser er som avancerad i padel men vill prova på att spela matcher med olika partners! Nivå 3-6 på Matchiskalan är lämplig. Motsvarar ungefär division 3 eller lägre i vår damstege (men inget krav på att du är med i stegen)
    Tanken är matcher med tempo men framförallt att man ska ha kul tillsammans. Möter du en lite svagare spelare så bjud på lite extra tålamod och schysst spel så att alla får bra matcher och utvecklas. Det vill säga spela som en gentleman eller gentlekvinna!
    Först till 4 game vinner matchen och då bryts alla matcher och man byter bana och partner. Pågår spel på annan bana när första matchen är klar fortsätter man spela den bollen och skulle det vara lika efter den spelar man en avgörande boll. Golden point gäller vid 40-40.
    Minst 8 anmälda för att aktiviteten ska bli av! OBS! Blir det inte jämna 4-bollar så stryks de "övertaliga" som sist anmälde sig automatiskt 2 timmar innan start så håll koll på detta.
    18:30 - 20:00
    2026-09-24
    0/16
    100 SEK
    Member’s price 80 SEK
    Book
    Show more occasions (totally 1)
  • Lunchpadel fredag

    Level: 5 - 10
    Lunchpadel vinnarbana split. Nivå 5 eller högre på Matchi-skalan är lämplig.
    Blir det fullt med 12 spelare öppnas en kölista och så fort det finns minst 4 spelare till så erbjuds dessa en plats så att vi blir 16 st och så vidare uppåt med jämna 4-tal.
    Först till 4 game vinner matchen och då bryts alla matcher och man byter bana och partner. Pågår spel på annan bana när första matchen är klar fortsätter man spela den bollen och skulle det vara lika efter den spelar man en avgörande boll. Golden point gäller vid 40-40.
    Minst 8 anmälda fredag morgon för att aktiviteten ska bli av!
    Gratis för månadskort, 60 kr för medlemmar och 80 kr för övriga.
    12:00 - 13:30
    2026-09-25
    0/12
    80 SEK
    Member’s price 60 SEK
    Book
    Show more occasions (totally 1)
  • Fredags-padel AW!

    Level: 4 - 7
    Intensiv padel med vinnarbana split (eller americano vid ojämnt antal spelare) för både killar och tjejer!
    Ta gärna med något gott att dricka och äta för man behöver energi efter avslutat spel! Vill man basta efter gör man det oxå.

    Gratis för månadskortinnehavare
    80 kr för medlemmar
    100 kr för övriga
    17:00 - 18:30
    2026-09-25
    0/20
    100 SEK
    Member’s price 80 SEK
    Book
    Show more occasions (totally 1)

About Ängelholm Valhall Padel

Favorite

Välkommen att spela padel och simulatorgolf på Valhall Padel i Valhall Park i Ängelholm!
Vi har panoramabanor och en hall av toppklass med 11 meter i takhöjd och gott om plats mellan banorna. För att ytterligare höja upplevelsen har vi luftkonditionering med behaglig temperatur samt akustikisolerat hela hallen.
Vi har även 3 st toppmoderna Trackman IO golfsimulatorer och shuffleboard.
Vill man hellre spela på våra myisga utebanor med stora grönområden runt omkring gör man det och vill man grilla efteråt så finns det en stor fin grill och det finns även plats att sitta och äta under tak.

Court details

Padel INDOORS
Artificial grass (9 pcs)
Other (1 pcs)
Padel OUTDOORS
Artificial grass (2pcs)
Golf INDOORS
Artificial grass (3 pcs)
Other INDOORS
Other (1 pcs)
Other OUTDOORS
Other (1pcs)

Hours of operation

Monday
05:00 - 23:00
Tuesday
05:00 - 23:00
Wednesday
05:00 - 23:00
Thursday
05:00 - 23:00
Friday
05:00 - 20:00
Saturday
05:00 - 20:00
Sunday
05:00 - 23:00

Contact information

Emfe AB
559271-5014
info@engelholmspadel.se
0708-242628
Ekhögsvägen 60
262 74, Ängelholm